Ogłoszenia

Komunikaty

Wyzwanie FOTO

FOTO-grafia DNIA

Zdjęcie Miesiąca

Okiem Rodzica

Nakręceni

Słówko tygodnia

Profilaktyka

Kartka z Kalendarza

Aktualności


Czy komunikacja elektroniczna to przyszłość kontaktów międzyludzkich

Czy komunikacja elektroniczna to przyszłość kontaktów międzyludzkich

      Parę miesięcy temu pojawił się koronawirus, który nieźle namieszał w życiu wszystkich ludzi na całym świecie.. Niezależnie czy ktoś w pandemię wierzy czy nie, odcisnęła skutki w wielu obszarach naszego życia. Jednym z nich są kontakty międzyludzkie. Zablokowani w domach, byliśmy zmuszeni do przebywania ze swoimi bliskimi. Bywało przeróżnie. Jedni odnaleźli satysfakcję i radość z kontaktu z bliskimi. Inni z większym lub mniejszym skutkiem znosili tę sytuację. Zostaliśmy pozbawieni możliwości spotkań ze znajomymi, przyjaciółmi. Często słyszymy podczas rozmów z młodzieżą, jak trudno im znieść brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Z jednej strony mówili o smutku, niechęci do działania, tęsknocie za dotychczasowym życiem szkołą a z drugiej – o docenianiu dotychczasowych relacji obecnych w ich życiu. Do tej pory większość ludzi nie myślała bądź nie zastanawiała się kto lub co jest w życiu ważne. Obecność kolegów, koleżanek była czymś oczywistym. Bez względu jak bardzo lubisz kontakt z drugim człowiekiem, ewentualnie jaki dyskomfort on w tobie wywołuje, relacje z innymi ludźmi są nam niezbędne do życia, są elementem naszego zdrowia psychicznego. Są tacy którzy otaczają się gronem znajomych, i tacy którzy wolą kontakt wyłącznie najbliższymi osobami. Jesteśmy różni więc każdy z nas ma inne potrzeby. Pomimo tego nasze organizmy są podobne, odczuwamy biologiczną potrzebę kontaktu z drugim człowiekiem. Wiemy  jak bardzo relacje społeczne są ważne w życiu każdego z nas.

     Pomimo, iż wiele dziedzin życia ma przełożenie na płaszczyznę Internetu, trzeba wyraźnie stwierdzić, że sieć nie zastąpi bezpośrednich relacji międzyludzkich w momencie kiedy praktycznie całkowicie zastępuje osobiste styczności z innymi ludźmi, pojawia się problem. Już w starożytności stwierdzono, że człowiek to istota społeczna i w tym zakresie na przestrzeni wieków nic się nie zmieniło - człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju innych ludzi, również w zakresie bezpośrednich interakcji społecznych. Komunikacja internetowa różni się od standardowej komunikacji międzyludzkiej. Internet niewątpliwie wpływa na relacje międzyludzkie - od poszczególnych internautów natomiast w znacznym stopniu zależy to, czy będzie to wpływ zdecydowanie korzystny, czy też ograniczający funkcjonowanie w świecie rzeczywistym.

    Komunikacja za pośrednictwem Internetu odgrywa więc bardzo ważną rolę w procesie interakcji pomiędzy ludźmi. Sprawia, że miejsce i czas przestają stanowić przeszkodę, bliskość fizyczna nie jest podstawowym elementem relacji. Coraz więcej obszarów życia codziennego przenika do cyberprzestrzeni, a granice między rzeczywistością, a światem wirtualnym staje się coraz cieńsza. Idąc za słowami Marshalla McLuhana, iż „maszyna zmieniła nasze wzajemne relacje i nasz stosunek do samych siebie” Mimo licznych badań dotyczących wpływu komunikacji internetowej na relacje międzyludzkie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy sieć doprowadzi do spłycenia kontaktów interpersonalnych. Z jednej strony pozwala na otwartość, swobodę wypowiedzi, rozwija krąg przyjaciół,  z którymi może realizować wspólne zainteresowania bądź liczyć na wsparcie. Należy jednak pamiętać, że znajomości internetowe bywają nietrwałe, ponieważ cechuje je dystans oraz ograniczone zaufanie. Ponadto komunikacja w cyberprzestrzeni bywa zubożona oraz pozbawiona głębszych emocji .Badania wskazują że Polacy uważają komunikację bezpośrednią za najbardziej naturalną i pewną formę komunikacji.

 

Test. Jesteś osobą towarzyską czy samotnikiem?

https://samequizy.pl/jestes-osoba-towarzyska-czy-samotnikiem/

 

Opracowała: Marta Cebula

 

 

 

Źródło:  

 

https://www.heuristic.pl

https://www.uzaleznieniabehawioralne.

https://repozytorium.ukw.edu.pl/

https://pzn.org.pl/wasze-sprawy-jak-dbac-o-relacje-podczas-pandemii/

https://zielonalinia.gov.pl

https://www.pcformat.pl/