Niesamowity Scuttle
Przy budowaniu stron zaplecza na duży “site:” jeszcze niedawno dominowały prymitywne rozwiązania w rodzaju kopii DMOZ-a, Wikipedii, czy wreszcie bazy tekstów piosenek. Metody te nadal działają, choć niekiedy zdarzają się pijarowskie akcje banowania znanych osób, opisywane później na blogu googiel-pl przez Pana Kaspara Sz. Pozycjoner myślący o dalszej przyszłości powinien jednak konstruować nowe sposoby na zaplecze na wypadek, gdyby googiel rzeczywiście zabrał się za niszczenie nieunikalnego zaplecza. W tym wpisie przedstawię więc pewien gotowy skrypt.
Menu:
Co to Scuttle
Zastosowanie
Instalacja
Spolszczenie
Co to jest Scuttle?
Każdy profesjonalnie zajmujący się SEO wie czym są Delicje(del.icio.us). To jeden z serwisów, podawany jako przykład koncepcji Web 2.0, gdzie użytkownicy mogą dzielić się swoimi “odkryciami” z innymi, lub też zwyczajnie zapisywać przydatne linki. Do każdego linku można dodać opis oraz tagi. Bardzo niewielu natomiast wie, że istnieje odpowiednik Delicji do umieszczenia na własnym serwerze…
Nazywa się Scuttle, można to ściągnąć z SourceForge i jest udostępniany na licencji GNU GPL. Wymagania ma bardzo małe – zadziała na byle hostingu z PHP + MySQL. Dodatkowo generuje stosunkowo niewielkie obciążenia na serwerze, a w razie czego można jeszcze włączyć cache’owanie. Niestety, od kwietnia 2006 nie jest właściwie rozwijany…
Zastosowanie
Zasadniczo widzę w tej chwili cztery zastosowania dla skryptu:
-produkcja punktów w systemach wymiany linków, opierających się na liczeniu zaindeksowanych podstron – instalacja na subdomenie lub specjalnie do tego celu kupionej domenie,
-dość łatwe tworzenie pseudo-zaplecza tematycznego – instalacja jw.,
-poprzez systematyczne dodawanie nowych linków pokazywanie googielowi, że serwis się rozwija – tylko katalog,
-udostępnienie użytkownikom już istniejącego serwisu możliwości łatwego dzielenia się znaleziskami z danego tematu – subdomena lub katalog.
Masz inne pomysły? Podziel się proszę w komentarzach!